SAP Business Object – Web Intelligence raporlama ve Universe modelleme adımları

Raporlama yaparken hangi tablolardan veri alacağımızı ve bunlar üzerinde ne tür işlemler yapabileceğimizi belirlemek üzere Universe Design Toolunu kullanacağız.

Genel olarak bakacak olursak bu toolun içerisinde Master ve Business katmanları yer almaktadır. Master katmanı modellemelerin yapıldığı, Business katmanı ise son kullanıcılar tarafından raporlarda hangi kolonların görüntülenebileceğini belirlememizi sağlayan bir katmandır.

Screenshot_1

Öncelikli olarak toola girmek için gerekli system, user name ve password bilgilerini girmemiz gerekmektedir.
Screenshot_2

Screenshot_3

Sistem açıldıktan sonra universe name‘i ve bağlanacağımız database‘i belirlememiz gerekmektedir.

Screenshot_4

Screenshot_5

Screenshot_8

Tasarımcı ekranı açıldıktan sonra raporlamada kullanacağımız tablolara ulaşabilmek için  sağa tıklayıp “tables” sekmesini açmamız gerekmektedir. Buradan sürükle bırak yöntemiyle istediğimiz tabloları ana ekrana sürüklemek mümkündür.

Screenshot_9

Screenshot_10

İstediğimiz tabloları ana ekrana sürükledikten sonra tablolar seçili değilken eşleştirmeleri kolon isimlerini sürükle bırak yöntemiyle yapmamız gerekmektedir. Tablolar arası eşleştirmeleri yaptıktan sonra oluşan linke tıklayarak burdan ilişkileri (1-N, N-1, N-N gibi) ve join durumlarını belirleyebiliriz.
Bunu detect‘e basarak otomatik bir şekilde oluşturmak mümkün olduğu gibi manuel bir şekilde belirlemek de mümkündür. Yine açılan bu ekranda joinlerimizin nasıl olacağını (left, inner gibi) belirleyebiliriz.

Screenshot_11

Screenshot_12

Screenshot_13
Master katmanı yani fiziksel tarafta gerekli ilişkileri tanımladıktan sonra tabloların tümünü seçip sürükle bırak yöntemiyle business katmanına (sola doğru) sürükleyelim. Burada raporda kullanmayacağımız kolonları silebilir, kolonların isimlerini değiştirebilir, datatype larını değiştirebilir, klasörler oluşturarak kolonlarımızı istediğimiz düzene sokabiliriz.

Screenshot_14

Screenshot_15

Bunun yanı sıra Business katmanında istediğimiz  measure alanları belirleyebiliriz. (sum, count gibi)

Screenshot_16

Screenshot_17
Master katmanında istediğimiz tüm modellemeleri tanımlayıp business katmanında bunların hangilerinin raporlanabileceğini ve son kullancılar tarafından görüntülenebileceğini belirledikten sonra tüm bunları Web Intelligence Rich Client üzerinde görüntülemek üzere kaydetmemiz gerekmektedir.

Screenshot_18

Web Intelligence Rich Client‘ı Universe Design Tool’da raporlanmak üzere seçtiğimiz kolonları görselleştirmek için kullandığımız bir platform olarak düşünebiliriz.

System, user name ve password bilgilerini girdikten sonra üzerinde analiz yapacağımız, önceden Universe Design Tool’da oluşturduğumuz universe, veri kaynağı olarak seçilir.

Screenshot_19

Screenshot_20

Screenshot_21

Ardından sürükle bırak yöntemiyle raporunu almak istediğimiz kolonları result objects alanına sürükleriz. Filtre alanları da burada tanımlanacaktır. Gerekli tüm kolonları seçtikten sonra “Run Query” sekmesine basarak verilerimizi raporlayabiliriz.

Screenshot_23

Bu alanda istediğimiz görselliği, pivot tabloyu vs seçerek kullancağımız alanları üzerlerine sürüklememiz yeterli olacaktır.

Screenshot_25

Screenshot_26

Screenshot_27

Screenshot_28

 

Buradan sonra yapılacaklar sizin isteklerinize göre şekillenecektir. Burada gerekli formatlama işlemlerini kaba tabiriyle istenen görselleştirmeyi yapabilirsiniz.

Son olarak hazırladığımız raporu BI Workspace’de görüntülemek üzere localhost’a kaydetmemiz gerekmektedir.

Screenshot_29

Screenshot_30

Şimdiye kadar oluşturduğumuz tüm raporların son kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesi gerekmektedir. Bu noktada BI Workspace platformuna ihtiyaç duyuyoruz.

Son kullanıcılar gerekli system, user name ve password bilgilerini girdikten sonra BI Workspace platformunu açıp buradan istedikleri raporları görüntüleyebilirler.

Screenshot_31

Screenshot_32

Burada bizi karşılayan sayfada layout’u freeform olarak belirlememiz gerekmektedir.

Screenshot_33

son kullanıcılar buradan “Viewer” sekmesini seçip “Edit Contents” üzerinden oluşturulan raporları görüntüleyebilirler.

Screenshot_34

Screenshot_35

Screenshot_36

Son olarak, bu paylaşımın  Oytun Tunçel tarafından verilen emekler sayesinde olduğunu belirtir, kendisine çok çok teşekkür ederiz.

Kolay gelsin ..

 

About ozanyay

İş Zekası ve Veri Ambarı Uzmanı
Bu yazı Business Object, Raporlama, SAP, Universe Design Tool, Web Intelligence, İş Zekası içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s